2021 Honda NC750X DCT İnceleme | O Artık Bildiğiniz NC750X Değil!

 Motosiklet incelemelerinde hissiyat faktörünü enlerde yaşadığım yer burası. Süpersin kardeşim. 2018 sini kullanıyorum  çok severek biniyorum  çok keyif alıyorum yeni gelismeleri de görmek beni mutlu ediyor gerçekten kullanımı geniş bir kesimi içeriyor  Honda  Sürekli gelen debriyajı yoklama refleksi gözle görünür şekilde olunca çok komik oluyor D bu arada neredeyse tüm videolarını izledim gerçekten kaliteli anlatımın ve güzel yorumlarınla başarılı bir kanal olduğunu düşünüyorum. başarılarının devamını dilerim. Bir AEA ekolünden gelen ve farklı bir tarzda anlatımı olan insana ihtiyacı var bu ülkenin. Bazı piksel piksel kanalı olan samimiyetsiz biri gibi değilsin. ) tebrikler İlk motorumu Alişan'ın MT25 vs Duke250 karşılaştırmasını onlarca kez izleyip almıştım. Şimdi de NC alıyorum tam aradığım motor olduğuna artık eminim.  Nc750 ile ilgili tepeden tırnağa ama çokta fazla bilgiye boğmadan harika bir anlatım olmuş yine. Teşekkürler Alişan. Tam aksine Honda nın tribünlere oynayarak popülariteye odaklandığını kasayı doldurma çabasının ön plana çıktığını düşünüyorum. Naked ın en küçüğünden büyüğüne 34 senedir sadece ufak norm düzenlemeleri var. Racingte sadece 1000rrr kaldı. Sport touringte bi yenilik yok. Vs vs.. Kaliteli incelemeler görmek için şu anlık uğranılacak tek adres burası. O yüzden her yeni videoda çayı kahveyi alıp geliyoruz ) Abi ellerine sağlık. Yaklaşık 2500 km'dir manuelini kullanıyorum. Eksilerini atlamışsınız.

1. Aks mesafesi uzun ve yerden yüksekliği düşük. Kesinlikle bir adventure motosiklet değil. Parke taşlı yollardaki kasislerde dahi altı sürtüyor. Dağa bayıra girerseniz orada kalırsınız. Sürten yer de karter Ödüm kopa kopa geçiyorum kasislerden. Nc serisinin sevmediğim yönü benzin koymak için selenin altının kullanılmak zorunda olunmasıydı. Ama japon mühendisler bagaj tarafında kücük bi benzin girişi koyup hortum vasıtasıyla sele altından benzin deposuna dolum yapılabilir hale getirebilir. Yine güzel keyifli aydınlatıcı objektif bir anlatım olmuş emeğine sağlık. Sevgiler... Ön depo üzerindeki bağlama aparatının gitmesi ve selenin alçalması çok kötü olmuş. (Uzun boylular için diz açısının azalması ve dolayısıyla rahatsızlığın artması demek. Eski hali de çok rahat sayılmazdı  boy 190...) Diğer eklentiler ve güncellemeler harika. Alişan üstadım senden şahane bir satıcı olurmuş o kadar güzel anlatıyorsun ki hemen alasım geldi.  Çok aydınlatıcı ve güzel bir video olmuş teşekkürler. 
Daha çok şehir içi hem 4 silindir Hemde vergiyi düşünenler için CB 650R incelemesi de gelir mi? Biraz önce yoldan geldim  2019 Ncx ile 200km yol yaptim otoban agirlikli ki Almanya'da yaşıyorum burada otoban temposu yüksek. Ona rağmen  140 ile 150 ile iyi yürüyor 200 civari süratlerede yer yer çıkıyor. Scooter sonrasi ilk vitesli olarak ideal bir motosiklet geçiş motosikleti bence. 2020 modeli ile kıyasladığımda çok daha küçülmüş yere daha yakın ve ŞEHİR motosikletine çok daha benzetmeye çalışarak ENDURO dan uzaklaşmış. Onun için enduro tarzı isteyenlere 2020 modeli öneririm hem daha heybetli ve büyük duruyor hem de enduroya çok daha yakın. Ama Şehir motosikleti isteyenler 2021 i tercih edebilir. LCD göstergesi de bana göre 2020 deki motosiklette çok daha güzel ve renkli tabii bu zevk meselesi. 2021 de ön aydınlatma güzel olmuş. Sinyalller de daha yerinde. Şehir motosikletine dönüşmesi çok hoşuma gitmedi maalesef. Sanırım en son 2020 kasa efsane olarak tarihe geçecek.Ve 2021 de sele yüksekliğinin düşürülmesi için arka amörtisör kısaltıldığından 150 den 120 ye düşürüldü motorun esneme payı azaldı konforu azaldı. Çok güzel bir inceleme olmuş tam da yeni NC750X'i araştırdığım sırada gelmesi de şans oldu. Her zamanki gibi cok guzel bir test ve video. Eline agzina saglik. Keyifle izliyorum. Basarilar... İlk motor için uygun mudur? Düşüncelerinizi paylaşır mısınız? Alişan kardeşim harika anlatmışsın keyifle izledim. NC ye bakışım değişti sayende. Teşekkür ediyorum  Kardeşim tüm kanallara nazaran tanıtımlarını özgün ve samimi buluyorum yolun açık olsun